Русия ще задейства ядрения си потенциал в случай на каквато и да е ракетна атака срещу своята територия. Това следва от статията на Генщаба на руската армия „За основите на държавната политика на Руската федерация в областта на ядреното сдържане“, публикувана във вестник „Красная звезда“.
Тъй като е невъзможно да се установи дали става дума за ядрена ракета или не, всяка ракета ще се позиционира като ядрена, става ясно от материала.
Военното ръководство на Русия веднага ще получи информация за изстрелването и ще определи мащаба на ответните действия.
От руския Генщаб отбелязват, че като цел на противника в подобна ситуация ще се разглежда унищожението на Русия.
Пояснява се, че условията за употреба от противника на ядрено и други видове оръжие за масово поразяване, за въздействието върху критично важни обекти в Русия, както и за агресия с употребата на обикновени средства за поразяване не бива да предизвикват въпроси у експертите.
Авторите на статията посочват, че Русия е определила „червените линии“, които никой не бива да престъпва.
Ако потенциален противник реши да направи това, „отговорът ще е съкрушителен“.
В статията пише още, че прекратяването на действието на договора за съкращаване и ограничаване на стратегическите настъпателни въоръжения (СНВ-3) може да постави света на ръба на ядрена катастрофа, предаде РИА Новости.
Президентът на Русия Владимир Путин утвърди на 2 юни „Основи на държавната политика в областта на ядреното сдържане“. В документа се казва, че „Руската федерация разглежда ядреното оръжие единствено като средство за сдържане, чиято употреба е крайна мярка за принуда“. Сдържането е насочено към това потенциалният противник да знае за неизбежността на възмедието за агресията, се подчертава в документа.
Договорът за съкращаване на стратегическите настъпателни въоръжения (СНВ-3), подписан през 2010 г., остава единственото действащо споразумение между Русия и САЩ за ограничаване на въоръженията. СНВ-3 изтича през февруари 2021 г. Вашингтон засега не е обявил дали възнамерява да го продължи. Администрацията на САЩ на различни равнища подчертава необходимостта от включване на Китай в преговорите за изработване на ново тристранно ядрено споразумение. Пекин отхвърля идеята. Русият външен министър Сергей Лавров каза, че Москва е за удължаване на договора без предварителни условия.